Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel seo çalışmaları ülkemizde yeni duyulmaya başlayan bir kavramdır. Bu çalışma küçük ölçekli bölgesel firmaların müşteri sayısını artırmak için yapılmaktadır. Kafe, beyaz eşya servisi, otomotiv, restaurant, özel hastahane gibi işletmelerin haritalarda çıkması önemlidir. Bu sayede bu hizmetleri arama motorunda arayan biri firmanızı görerek nerede olduğunuzdan haberdar olabilir. Müşteriler arama motorunda bulundukları yere en yakın firmalardan hizmet almak için arama yaparlar. Yerel seo bu aramada sizin firmanızın çıkması için yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

Google, Yandex gibi arama motorlarında il belirterek herhangi bir hizmet aradığınızda karşınıza birçok site çıkmaktadır. Bu siteler içerisinde en üst sıralarda çıkanların ortak özelliği adres ve iletişim bilgilerini açıkça belirtmiş olmasıdır. Bunun için işletmenizin web sitesine mutlaka adres eklemelisiniz. Adres eklerken harita olarak eklerseniz daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz. Yerel Seo çalışmaları işletmenizin web sitesini arama sonuçlarında üst sıralara taşımayı hedeflemektedir. Yerel seo hizmetleri hangi şehirde hizmet veriyorsanız orası ve çevresi için yapılmalıdır. İletişim bilgilerinizde yazan adrese uzak illerde hizmet veriyor olmanız pek mantıklı olmayacaktır. Ancak firmanız online olarak hizmet veriyor olabilir, bu durumda daha geniş çaplı bir çalışma yapılabilir.

Yerel Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Yerel seo çalışmalarının yapılabilmesi için web siteniz yeterince iyi olmalıdır. İçeriklerinizin seo ile uyumlu olması, içeriklerde kullanılan fotoğrafların konu ile uyumlu ve kaliteli olması, açık adresinizin, telefon numaralarınızın ve çalışma saatlerinizin belirtilmesi gerekmektedir.  Bu bilgilerin doğru yazılması firmanıza doğru zamanda kolayca ulaşılmasını sağlar. İyi bir siteye sahip olmanız yerel seo çalışmalarından daha iyi geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Bunun için iç seo çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Bu çalışmalar web sitenizin arama motorları ile uyumlu hale getirilmesi, site hızının artırılması gibi hizmetleri kapsamaktadır. Çalışmaların ardından sitenizle ilgili iyileştirme çalışmaları yapmaya devam edebilirsiniz.

Yerel seo çalışması için ilk önce Google Benim İşletmem’e kayıt olabilirsiniz. Burada ücretsiz bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz. Adresinizi, logonuzu, hizmetlerinizin fiyatlarını buraya ekleyebilirsiniz. Hesabınız sayesinde Google arama sonuçları ve haritalarda firmanız daha kolay bulunur, müşteriler de sizinle kolaylıkla iletişim kurabilir. Hesabınızı açarken kategori seçimine dikkat etmelisiniz. Google seçtiğiniz birinci kategori kısmından hangi hizmeti verdiğinizi anlayacaktır. Verdiğiniz diğer hizmetleri de bu aşamada ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki aşamada işletmenizin açıklama kısmını oluşturabilirsiniz. Şirketinizi ve çalışmalarınızı en iyi şekilde anlatan uzun bir yazı ekleyebilirsiniz. Haritalarda yer alan iş yeri fotoğrafınızın güncel olması önemlidir. Bu sayede müşteriler işletmenizin dış cephesi değiştiğinde de bulmakta zorlanmazlar. Yerel seo çalışmaları ile başarılı olmak için firmanızı Google rehbere ekleyiniz. Bulunduğunuz şehrin kaliteli rehber sitelerine de firma adresinizi ekleyiniz. Şehrinizde en çok takip edilen haber sitesinden sizin için tanıtım yazıları paylaşmasını isteyebilirsiniz. Firmanıza gelen müşterilerin yer bildirimi ve mekan puanlaması yapılan sitelerde sizinle ilgili paylaşımlar yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada yapılan yorumlar işletmenizin itibarı için önemlidir. Şehrinizde bulunan il ve ilçeler için alt sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu sayede hizmetinizle ilgili aranan bir içeriğe kullanıcılar daha kolay ulaşacaktır.

Firmanız adına Facebook, Instagram, Youtube gibi platformlarda sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Hesabınızın profil fotoğrafını özenle seçmelisiniz. İnsanların dikkatini çekecek bir fotoğraf ile profilinize ziyaretçi çekebilirsiniz. Kaliteli görsel ve video içerikleri oluşturarak çalışmalarınızı kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Paylaşacağınız içeriklerin firmanızı en iyi şekilde yansıtmasına dikkat ediniz.

Yerel Seo çalışmalarının başarılı olması için müşteri memnuniyeti önemlidir. Hizmetinizden memnun kalan müşteriler firmanızı başkalarına önerecektir. Bu şekilde birinci ağızdan reklamınız yapılacak, müşterilerin firmanıza olan güveni artacak, müşteri sayınız artacaktır.