Sem Nedir?

Sem açılımı search engine marketingdir. Anlamı arama motoru pazarlamacılığıdır. Sem hizmeti Google, Yandex gibi arama motorlarında yayınlanmak üzere reklamlar hazırlama işlemidir. Anahtar kelimelerle ya da görüntülü reklamlarla arama motorlarının sonuç kısmında yer alabilirsiniz.

Arama motorlarında bir şey aradığınızda en üstte çıkan sponsorlu siteler Sem hizmeti almış demektir.Sem hizmetleri internet sitelerinin görünürlüğünü artırmak isteyen firmalar tarafından alınmaktadır. İyi bir sem çalışmasıyla siteniz için olumlu geri dönüşler almak mümkündür. Tıklama başına ya da gösterim başına ücretlendirilen bu hizmet için ayıracağınız bütçeyi belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Seo ve Sem Arasındaki Farklar

Seo ve Sem en çok başvurulan pazarlama çalışmalarındandır. İkisi de aynı amaç için kullanılmaktadır. Ancak seo çalışmaları daha az bütçeyle yapılırken sem çalışmalarında daha fazla bütçeye ihtiyaç vardır. Sem çalışmalarında belirlenen anahtar kelimelerin tıklanma başına maliyetleri vardır. Bu fiyat diğer reklam veren sitelerin tekliflerine göre artmakta ya da azalmaktadır.

Seo çalışmalarında ise başta bir fiyat belirlenir ve o fiyata sadık kalınır. Sem çalışmaları seo hizmetlerine göre daha çabuk sonuç vermektedir. Sem ile verdiğiniz bir reklamın sitenize getirisini 1 günde görebilirken Seo’da ise birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

Seo çalışmaları Sem’e göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni kullanıcıların reklamlara tıklama eğilimi göstermemesidir. Seo çalışmasındaysa yazılan bir içerik söz konusudur. Ve özellikle sitenin takipçileri içeriğe mutlaka göz atacaktır. Bu sayede sitenizin ziyaretçi sayısında yükselme görülecektir.

Arama motoru kullanıcıları seo hizmetlerindeki içerikleri daha güvenilir bulmaktadır. Seo çalışmalarında temel amaç iyi bir site üzerinden kullanıcıyı bilgilendirerek siteye yönlendirmektir. Bu nedenle kaliteli içeriklerle hizmet verilir. Sem çalışmasında ise ticari kaygı söz konusu olduğu için içerikten çok tıklanmaya önem verilir. Bu da kullanıcının hoşuna gitmeyecek içeriklere de yönlendirilmesine neden olmaktadır.

Sonuç olarak yeni açtığınız ya da geliştirmek istediğinizi internet siteniz için Seo ve Sem hizmetleri satın alabilirsiniz. Bu iki hizmetin beraber alınması sitenizin kalitesine de etki edecektir. Elde edilen analiz raporlarında sitenizin yükselişini gözlemleyebilir; buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizde artış elde edebilirsiniz.